Hírek

Őzriasztó autóba: minden tudnivaló a vásárlás előtt

Aki sokat vezet éjszaka vagy olyan utakon, ahol nincs vadkerítés és sok az erdő, az biztosan találkozott már a vadak, főként az őzek által okozott váratlan helyzetekkel. Emiatt egy őzriasztó autóba ma már nem luxus, hanem sokkal inkább az alapvető biztonság része.

Ennek ellenére az autógyártók még mindig nem fordítanak elég figyelmet a gyárilag beépített vadriasztókra, így a tulajdonosok feladata, hogy megoldást találjanak erre a túlzás nélkül óriásinak tekinthető biztonsági hézagra.

Szerencsére ma már nagyon sok hatékony kiegészítő közül válogathatnak a tulajdonosok, így gyakorlatilag csak a pénztárcájuk és az igényeik szabhatnak határt annak, hogy milyen vadriasztó mellett döntenek.

Amennyiben szeretnénk mi is biztonságban tudni gépkocsinkat a vadaktól, az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mit kell figyelembe vennünk, ha egy őzriasztó autóba szerelhető változatának megvásárlása előtt állunk.

Mikor a legfontosabb egy őzriasztó autóba?

Évente számtalan vadbaleset történik a magyar utakon. Többségük természetesen be sem kerül a hírekbe, azonban biztosan mindenki hallott már a környezetében szerencsétlenül járt autósokról.

Emiatt nem lehet általánosságban beszélni arról, hogy mikor fontos egy hatékony őzriasztót szereltetni az autóba, hiszen a vadak bárhol és bármikor megjelenhetnek az utakon, és akár súlyos anyagi kárral vagy személyi sérüléssel járó balesetet is előidézhetnek.

Különösen érzékeny időszak ebből a szempontból az őzek üzekedésének ideje, ami általában július végén kezdődik és egészen szeptember végéig tart. A párzási időszakban az állatok különösen kiszámíthatatlanok és sokkal gyakrabban okoznak közúti balesetet.

Itt fontos még kiemelni azt is, hogy az emberek terjeszkedésével és a vadak természetes élőhelyének csökkenésével ma már azok sincsenek teljes biztonságban, akik kizárólag városban vezetnek, hiszen egyre gyakrabban hallani arról, hogy a vadak ilyen környezetben is megjelennek és gondot okoznak.

Emiatt egy őzriasztó minden olyan autósnak fontos lehet, aki rendszeresen használja járművét és szeretné megelőzni a vadbaleseteket.

Az autós őzriasztók típusai

Az autós őzriasztónak alapvetően két nagyobb típusát különböztethetjük meg egymástól. A belépő kategóriát a passzív fúvókás megoldások jelentik, de aki a legjobbat szeretné, annak inkább az elektromos őzriasztók közül kell válogatnia.

Lássuk a két típust egy kicsit részletesebben:

Elektromos őzriasztó autóba

Az elektromos őzriasztókról általánosságban elmondható, hogy a leghatékonyabb alternatívát kínálják az autósok számára. Kimagasló hatásfokkal rendelkeznek, emiatt nyilvánvalóan költségesebb megoldások is, ugyanakkor ezeket alkalmazzák a személyautók mellett gyakran teherautókon, buszokon, sőt vonatokon egyaránt.

Nagyon sok hatékony típusa ismert, de az egyik legjobb a piacon a kínálatunkból is elérhető Hornet V-120, ami egy személyautókhoz igazított megoldás (a V-135-ös inkább kamionokra vagy nagyobb járművekre), és működési elvük a magasfrekvenciás hanghullámokra épül fel.

A Hornet például képes akár 120 dB erősségű hangot kiadni, aminek egy jelentős része az emberi fül számára nem hallható, emiatt nem is zavarja a sofőrt vagy az utasokat, de az őzek akár 480-490 méteren belül meghallják, felfigyelnek rá, gyakran elszaladnak előle.

A legnagyobb előnye a hatékonyságában keresendő, hiszen valóban kimagasló hatásfokkal üzemeltethető, egyszerűen telepíthető, szinte bármilyen járművön alkalmazható, ennek azonban ára van, hiszen a passzív alternatívákhoz viszonyítva lényegesen drágább.

Passzív fúvókás őzriasztó autóba

A passzív, azaz fúvókákkal és légáramlattal működő őzriasztók jellemzően az olcsóbb eszközök, amelyek gyakorlatilag úgy működnek, mint a sípok. Érdemes kiemelni, hogy léteznek belőlük nagyon olcsó megoldások, azonban ezeknek a hatékonysága megkérdőjelezhető.

A magasabb kategóriát képviselő passzív őzriasztók (mint például a TRB vadriasztó) azonban már ideálisak lehetnek azoknak, akik valamivel többet autóznak, mint az átlag vagy régi és olcsó autójuk van, de fontos tudni, hogy a hatékonyságukat tekintve még így is messze elmaradnak elektromos változataiktól.

Egy új vagy prémium autó esetében még átlagos autózási mennyiség mellett is inkább az elektromos változatok javasoltak. A passzív őzriasztó működési elve, hogy bizonyos sebesség felett a fúvókán áthaladó légáramlat megszólaltatja a sípot, ami ultrahanghullámokkal tudja figyelmeztetni az úton vagy az út közelében lévő vadakat.

Hatásfokuk gyengébb, mint az elektromos őzriasztóknak, ugyanakkor lényegesen kevesebbe is kerülnek, sőt telepítésük szintén egyszerűbb, többségük öntapadó réteggel helyezhető fel a lökhárítóra vagy a visszapillantóra.

Hogyan válasszunk őzriasztót?

Egy őzriasztó kiválasztásakor számos szempontot figyelembe kell venni. Lássuk a legfontosabbakat:

  • A használat helye: Ha valaki sokat jár olyan útvonalakon, ahol rengeteg az erdő és a vad, akkor elengedhetetlen egy jobb minőségű őzriasztó választása.
  • A használat gyakorisága: Aki sokat autózik, útvonaltól függetlenül elengedhetetlen gondoskodnia a vadbalesetek megelőzéséről. Ha valaki például minden nap autóval jár a munkahelyére, az már elég ok lehet egy elektromos őzriasztó beszerzésére.
  • Az autó típusa: Amennyiben valakinek új vagy prémium kategóriás autója van, illetve régi, de féltett típusa, ott minden esetben a magasabb minőségre kell törekedni, és egy elektromos elven működő változatot vásárolni.
  • Kompatibilitás: Bár a legtöbb őzriasztót úgy alakították ki, hogy kompatibilis legyen minden autómodellel, azonban így is lehetnek kivételek. A vásárlás előtt ezért mindig érdemes megbizonyosodni a felszerelhetőségről, különösen a manapság jellemző trendeknél, amikor már egyáltalán nincs első szellőzőrács az autón.

Mennyire hatékony egy autós őzriasztó?

Egy autós őzriasztó hatékonyságát számos tényező befolyásolhatja, így példának okáért a választott típus, de még a beszerelés is. 

Tudni kell, hogy több autóklub (például az ADAC is) egyetért abban, hogy a passzív sípok önmagukban kevésnek tekinthetők ahhoz, hogy magas szintű védelmet biztosítsanak a gépjármű számára.

Ezek hatékonyságáról megoszlanak a vélemények és a tapasztalatok, hiszen vannak olyan változatok, amelyek csak bizonyos sebességnél működőképesek, sőt befolyást gyakorolhat rá a szél, az eső vagy a környezeti zaj is.

Ezek miatt a szakértők jellemzően az elektromos őzriasztót ajánlják. Ezek lényegesen magasabb hatásfokkal működnek, mint passzív társaik, gyakorlatilag nincs zavaró tényezőjük, hatótávjuk is jelentősebb, azonban tudni kell, hogy 100 százalékos védelmet még a legdrágább modellek sem garantálnak.

Gyakran előfordulhat például, hogy bár a vad meghallja a jelzést, odafigyel rá, azonban nem megy le az útról, emiatt a balesetveszélyt nem hárítja el. Nem ez a jellemző, de azt akarjuk érzékeltetni, hogy még a legjobb minőségű autós őzriasztó mellett sem száguldozhatunk felelőtlenül.

Mennyibe kerül egy őzriasztó autóba? 

Az őzriasztó ára számos tényező függvénye. A legnagyobb mértékben a típus határozza meg, hiszen a hagyományos, ámde kevésbé hatékony fúvókás megoldások jellemzően a legolcsóbbak, ámde itt különösen lényeges odafigyelni arra, hogy ne a legrosszabb minőséget válasszuk.

A jobb passzív őzriasztók esetében 5-10 000 forintos árcédulával lehet számolni, amelyek már elég hatékonyak ahhoz, hogy minimális extra védelmet tudjanak biztosítani az autó számára.

Ha viszont összevetjük azzal, hogy vannak már hatékony elektromos őzriasztók 40-45 ezer forintos árcédulával is, akkor rögtön kiderül, miért érdemes egy kicsivel nagyobb ráfordítással inkább a hatékonyabb alternatíva mellett dönteni.

Ott van például a Hornet V-120, ami az egyik leghatékonyabb személyautókba tervezett elektromos őzriasztó. Kínálatunkban jelenleg 41 840 forintba kerül, és képes 120 dB erősségű hanghullámokkal riasztani a vadakat, méghozzá 480-490 méteres hatótávolság mellett.

Gyakori kérdések

Mekkora hatótávval rendelkeznek az őzriasztók?

Ez minden esetben típusfüggő. A passzív őzriasztó készülékek jellemzően kisebb hatékonysággal működnek, a nagyon olcsók például csak pár tíz méterre hallatszódnak el, de a drágább modelleknél már a több száz méteres hatás sem ritka optimális körülmények között.

Az elektromos őzriasztóknál azonban nem ritka a közel 500 méteres hatótáv is, ami azért fontos, mert megnöveli a reakcióidőt, így lehetőség van időben reagálni a vadakra, ha azok nem futottak volna el a riasztó hangjára.

Melyik a legjobb őzriasztó?

A piacon nagyon sokféle őzriasztó közül válogathatunk, azonban nehéz lenne csak egyet kiemelni a sok közül. Ami tény, hogy az elektromos modellek sokkal hatékonyabbak, emiatt jobbak is, mint passzív társaik.

A márkák közül a Hornet termékei különösen nagy figyelmet érdemelnek, hiszen a gyártó kínálatából válogat például a litván vasúttársaság is, hogy biztosítsák mozdonyaik esetén a vadbalesetek elkerülését.

Milyen tényezők befolyásolhatják az őzriasztó hatékonyságát?

Az elektromos modelleknél legfeljebb a nem megfelelő telepítés lehet olyan tényező, ami csökkenteni tudja a működési hatékonyságot.

A passzív őzriasztónál a nem megfelelő telepítés – például szélárnyékba kerül a síp – csak egy a sok közül, esetükben gyakran problémát okozhat a környezeti zaj, a szél, de még az eső is.

Mekkora védelmet nyújt az őzriasztó?

Fontos tudni, hogy nincs 100 százalékos védelem a vadbalesetek ellen, de az elektromos őzriasztók nagyon közel állnak ehhez a számhoz, hiszen hangjukat valóban megfelelő távolságból hallják már a vadak.

Arra azonban nincs hatásuk, hogy az őzek miként reagálnak erre. A legtöbbször elfutnak, de előfordulhat, hogy az úton maradnak, vagyis a balesetveszélyt nem mindig hárítják el, kellő körültekintésre a felszerelés után is szükség van.

Hová kell felszerelni az őzriasztót?

Minden típust az autó első felén kell alkalmazni. A passzív változatoknál lényeges, hogy érje őket a légáramlás, míg az elektromos típusoknál csak annyi a kitétel, hogy semmi se akadályozza hangjuk terjedését.